Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Lietuvas etnokosmoloģijas muzejs – šakotis cepšanas paraugdemonstrējums restorānā-ceptuvē "Romnesa" – senās biškopības muzejs – "ezeru pilsēta" Zarasi

Aukstaitijas gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens no 1. maija

Cena no 28.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Lietuvas etnokosmoloģijas muzejā

Ekskursija "Etnokosmoloģija - sakari ar kosmosa pasauli". 1990. gada agrā pavasarī ar Zinātņu akadēmijas Prezidija lēmumu dažus simtus metru no Molētu observatorijas tika dibināts Lietuvas Etnokosmoloģijas muzejs. Tas kļuva par pirmo un vienīgo šāda veida muzeju pasaulē.
Etnokosmoloģijas muzejs tiek dēvēts arī par īpašas nozīmes astronomijas paviljonu, jo tā trīs sastāvdaļas (pazemes galerija ar piecām zālēm, observatorijas tornis ar teleskopu un āra ekspozīcija) rada varenas ēkas iespaidu. Šīs vietas zinātnisks mērķis, ir ne tikai uzkrāt informāciju par cilvēces saistību ar ārpasauli, bet arī sniegt izglītojošus pakalpojumus. Šeit tiek rīkotas ekskursijas un lekcijas, kuru laikā demonstrē vismodernāko teleskopisko kameru iemūžinātos kosmosa skatus.
Ekskursijas laikā caur muzeja pazemes galeriju, kā pa mitoloģiskā koka saknēm, kāpsiet augšup. Piecās zālēs ir apskatāma ekspozīcija, kas simbolizē cilvēka un cilvēces dažādās saiknes ar ārējo pasauli (senās etniskās saites, globālie mērījumi, kalendāri, astronomija, kosmosa izpēte, ārpuszemes dzīvības meklējumi, mūsu civilizācijas nākotne). Interjers ir kā kosmosa stacijā. Muzeja telpās jutīsieties kā pasakā, kur katrā telpā jūs gaida jauni iespaidi un negaidīti atklājumi. Katra telpa, kurā apmeklētājs ierodas, atšķiras no pārējām - kā cits Visums, cita planēta, cita pasaule. Viena istaba stāsta par Mikaloju Konstantīnu Čurļoni un viņa redzējumu, otra stāsta par lietuviešu etnisko pieredzi, cita telpa stāsta par astronomiju un zvaigznājiem. Tātad, ejot cauri zālēm, tiek aplūkotas septiņas tēmas.
Ekskursijas beigās uzkāpiet observatorijas tornī, uz skatu laukumu, kas atrodas 32 metru augstumā. No tā var vērot ne tikai zvaigznes, bet arī apkārtni. Caur lielisko stikla kupolu paveras iespaidīgs skats uz sešiem Aukštaitijas ezeriem un Labanoras mežu.
Ne mazāk krāšņa ir āra ekspozīcija - Saules sistēmas akmens modulis - astoņu staru akmens aplis, kas simbolizē sauli un četrus kardinālos punktus. Saules stari norāda uz ekvinokcijas un saulgriežu laiku. Netālu atrodas divus metrus augsts izkalts Saules pulkstenis un planētu modeļi. Šis Saules pulkstenis ir lielākais telpiskais kaltais ar rokām darinātais Saules pulkstenis Lietuvā, atgādinot, ka cilvēki nonāca pie atziņas, ka ķermeņa ēnas garums un tās izvietojums izplatījumā ir atkarīgs no Saules stāvokļa debesīs.

Pēc tam dodamies uz Strigailišķu ciemu

Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa". Ekskursijas laikā Jums būs iespēja iepazīties ar uzņēmuma "Romnesa" darbību, apmeklēt seno ēdiena gatavošanas rīku un maizes iekārtu ekspozīciju. Jūs ne tikai uzzināsiet šakotis rašanās vēsturi, redzēsiet visu to gatavošanas procesu, bet arī paši piedalīsieties šajā procesā un, protams, nobaudīsiet šo brīnišķīgo kūku (tradicionālo un trauslo šakotis) ar kafiju vai tēju.
Šakotis - pirmā informācija par šo kūku ir no 1417. gada. Tas ir lietuviešu virtuves gardums, kas iekļauta īpašā Nacionālā kulinārijas mantojuma fondā. Grūti pateikt, kam šakotis vairāk līdzinās pēc garšas - tortei, kūkai, pīrāgam, kēksam vai cepumam. Pēc sava izskata tas atgādina koku vai eglīti. No lietuviešu valodas tā nosaukums tiek tulkots kā "zarains koks" (no vārda "šaka" - zars).
Restorāna omulīgajā atmosfērā var nogaršot barbekjū uz uguns vai citus lietuviešu ēdienus, kas gatavoti no Lietuvas dabas veltēm.

Ceļš tālāk ved uz Stripeiķu ciemu

Apmeklēsim senās biškopības muzeju. Aukštaitijas nacionālajā parkā Stripeiķu ciemā Tauragnas upes krastā atrodas vienīgais muzejs Lietuvā, kas glabā senās biškopības tradīcijas.
Senās biškopības muzejs tika dibināts 1984. gadā. Tās veidotājs - Broņus Kazlas, visticamāk, necerēja, ka arī pēc trīs gadu desmitiem seno biškopju pasaule būs tikpat interesanta zinātkārajiem apmeklētājiem, kas šeit ierodas kuplā skaitā.
Senās biškopības muzejs, kas atrodas gleznainā 4 ha platībā, ietver: sešas ēkas, vairāk nekā 600 eksponātu, brīvā dabā atsegtas ozolkoka skulptūras, kas stāsta par biškopības vēsturi no seniem laikiem līdz mūsdienām. Muzeja teritorijā uzmanību piesaista pagānu bišu dievību Babilo un Austējas skulptūras, kas šeit uzstādītas kā biškopības muzeja gara sargātājas. Ne mazāk pievilcīgas ir citas skulptūras, kuras attēlo lietuviešu, indiešu, ēģiptiešu un Amerikas indiāņu mītus.
Muzejā glabājas arī starptautiski politiskas nozīmes eksponāti: tās ir trīs prezidenta bišu saimes, ko Ukrainas prezidents Viktors Juščenko uzdāvināja Lietuvas prezidentam Valdam Adamkus.
Turklāt muzejā ir daudz fotogrāfiju un zīmējumu, kuros attēloti augi, no kuriem bites vāc medu.
Muzeja darbinieki, tiekoties ar apmeklētājiem, ir gatavi atklāt interesantākās biškopības aizkulises, parādīt muzejā izstādīto biškopības aprīkojumu un instrumentus nepieciešamo piederumu izgatavošanai, senās medussviedes.
Senās biškopības muzeja gaidītākais notikums ir ikgadējie Medus sviešanas svētki, kas tiek svinēti 15. augustā.

Ceļojumu turpinām uz "ezeru pilsētu" Zarasiem

Dosimies nelielā pastaigā pa pilsētas centrālo daļu. Zarasi ir pilsēta Lietuvas ziemeļaustrumos, Zarasu apgabala administratīvais centrs ar aptuveni 5 940 iedzīvotājiem. Pilsēta atrodas gleznainā vietā, starp septiņiem ezeriem (Zarasas, Zarasaitis un citiem), cauri pilsētai iet šoseja Kauņa - Daugavpils, 143 km attālumā no Viļņas.
Zarasi - piešķirts Lietuvas pirmās kultūras galvaspilsētas tituls, ir kūrorta zonas statuss, atzīta par makšķernieku paradīzi, izvēlēta par vienu no pievilcīgākajām ūdenstūrisma vietām un paradīzi zemes virsū. Zarasu novads piedāvā gleznainas ainavas, drošus un mierīgus priežu silus un vairāk nekā trīs simtus ezeru, kas izkaisīti visā reģionā. Šī ir lieliska vieta, kur uzlabot veselību, vienlaikus atklājot savvaļas dabu, izbaudot svaigo gaisu un ūdens priekus. Zarasi ir sen pazīstami kā Lietuvas Šveice, un gaida ikvienu, kas nolemj ienirst lieliskā ceļojumā pa šo novadu!
Ierodoties Zarasos, apmeklēsim panorāmas skatu laipu un Zarasu ezera krastmalu. 2011. gadā Zarasos tika iekārtots unikāls, kuram nav analoga Lietuvā, skatu laukums, no kura no dažādiem skatu punktiem varēsiet apbrīnot Zarasas ezeru ar salām, strūklaku tā centrā un pastaigu taku, kas ieskauj ezeru. Arhitektūras celtne ir iespaidīga - 34 metru diametrā apļveida koka laipa, kas pacelta 17 metru augstumā. 2012. gadā tā tika iekļauts Eiropas publiskās telpas balvas kandidātu sarakstā.
No panorāmas laipas, nokāpjot pa kāpnēm uz krastmalu, varēsiet pastaigāties pa taciņu, kas iet apkārt Zarasas ezeram, vai ērti pasēdēt uz soliņiem un apbrīnot ūdenskrātuves ainavu. Zarasas ezera krasts 1,4 km garumā savieno panorāmas laipu un Zarasas ezera Lielo salu. Siltajā sezonā iedzīvotāji un pilsētas viesi labprāt pastaigājas gar ezera krastmalu, šeit var apbrīnot krasta tuvumā esošo strūklaku, laipiņas, iznomāt laivu, bet bērniem rotaļāties spēļu laukumā.

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā 

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Ekskursija "Etnokosmoloģija - sakari ar kosmosa pasauli" Lietuvas etnokosmoloģijas muzejā - pieaugušajiem 8.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 4.00 EUR

Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa" - apmeklētājam 7.00 EUR

Senās biškopības muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 6.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 3.00 EUR
gida pakalpojumi - 80.00 EUR grupai

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!