Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Nemunas deltas reģionālais parks-ūdens paradīze putniem un miera oāze dabas mīļotājiem!..

Nemunas delta gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena no 30.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 
 
6.00 izbraucam no skolas
 
Ceļš pa Latviju un Lietuvu
 
Pa ceļam neliela apstāšanās
 
Ierodamies Nemunas deltas reģionālajā parkā
 
Nemunas deltas reģionālais parks ir brīnišķīga vieta, kur satiekas daba, kultūra un lieliskas tūrisma iespējas. Šeit izveidotas mācību takas, skatu torņi, informācijas stendi. Zinātkārs ceļotājs atradīs muklāju un purvu ieskauto Rusnes salu, ko apjož Nemunas, Atmatas un Skirvītes upes. Unikālo ainavu rada savstarpēji saistītās upes, jūras izcelsmes ezers Krokų Lanka, deltas palieņu pļavas un "Lietuvas Venēcija" - Minijas ciems.
Nemunas delta ir ūdens paradīze putniem, Baltijas miera oāze - tā to sauc ornitologi. Deltai ir milzīga nozīme gājputnu dzīvē, kuri šeit ne tikai atpūšas, bet arī perē un audzina putnēnus. Neskartās dabas miers, klusums, rīta migla, palieņu pļavas, garās zāles un zemie krūmi sniedz lielisku patvērumu retajiem putniem, kas šeit parādās plūdu sākumā un aizlido, kad ūdeni pārklāj ledus kārtiņa. Nemunas deltā un tās apkārtnē dzīvo vairāk nekā 300 putnu sugu, bet Ventes ragā kopš 1929. gada darbojas viena no pasaulē pirmajām putnu gredzenošanas stacijām, un tajā ir uzstādītas arī pasaulē lielākās putnu lamatas. Labākais laiks putnu vērošanai ir pavasaris un rudens.
Nemunas deltā dzīvo zīdītāji - lapsas, bebri, aļņi, mežacūkas un ūdri.
1993. gadā Nemunas delta tika iekļauta starptautiski nozīmīgu mitrāju sarakstā un ir aizsargāta ar Ramsāres konvenciju. Lai saglabātu šo unikālo ainavu, tika izveidots Nemunas deltas reģionālais parks. Tas aizņem 239,5 km² un sastāv no 14 dabas rezervātiem un vienas ūdenskrātuves. Apmēram 20% parka teritorijas klāj ūdens.
Nemunas delta, kas paceļas tikai dažus metrus virs jūras līmeņa, katru gadu ir pakļauta applūšanai, taču vislielākos draudus tai kopumā rada piesārņojums, lauksaimniecība un zivsaimniecība.
 
Apmeklēsim pa Ventes ragu (lietuviski: Ventės ragas, vāciski: Windenburger Eck) - nelielu pussalu Kuršu līča austrumu piekrastē, Nemunas upes deltā, uz dienvidiem no Ventes ciema. Tā ir Lietuvā garākā pussala, kuras garums ir 5,5 km, bet platums - 2,2 km.
Ventes rags ir slavens ar to, ka tieši šeit atrodas Lielais putnu migrācijas ceļš - simtiem tūkstošu putnu šeit atpūšas pirms garā ceļojuma uz siltajām zemēm. Dažreiz vienas dienas laikā, katru pavasari un rudeni, šeit pārlido ap 300 tūkstošiem putnu.
1360. gadā Vācu ordenis ragā uzcēla Vindenburgas pili, kas kalpoja par nakšņošanas vietu bruņiniekiem karagājienos uz Lietuvu un lietuviešu pretuzbrukumiem 14. un 15. gadsimtos līdz pat Melnas miera līgumam 1422. gadā. Pili pamazām postīja līča ūdeņi un ledus. 1626. gadā tika uzcelta mūra baznīca, bet 1702. gadā viļņi nopostīja arī baznīcas mūrus. 1837. gadā tika uzcelta koka bāka ar eļļas lampu. Zemes rags garuma un spēcīgā vēja dēļ bija ļoti bīstama kuģošanas vieta un daudzu tirdzniecības kuģu avārijas vieta. Līdz 1863. gadā tika uzcelta akmens bāka un 1863. - 1873. gadā izrakts Vilhelma kanāls, kas savienoja Nemunas un Mēmeles upes, apejot Kuršu jomu. Līdz 1919. gadam Ventes rags atradās Mēmeles pilsētas teritorijā un bija Vācijas daļa.
1929. gadā profesors Tads Ivanausks šeit nodibināja ornitoloģisko staciju, kas ir viena no vecākajām Eiropā un pirmā Lietuvā. No 1975. līdz 1986. gadam tika veikta zemesraga rekonstrukcija. Krasti tika pacelti, nocietināti un nobruģēti akmeņiem. Tika izbūvēts 250 metrus garš mols, kas ziemai beidzoties kalpo kā ledlauzis. Šie darbi palīdzēja apturēt Ventes raga pussalas iznīcināšanu.
Kuršu jomas ūdeņu apskalotajā pussalā atrodas Ventes raga ornitoloģiskā stacija, kurā jau gandrīz 100 gadus strādā ornitologi no visas pasaules, gaidot putnu baru ierašanos pavasarī un rudenī. Kopš ornitoloģiskās stacijas dibināšanas šeit ir gredzenoti aptuveni 1,4 miljoni putnu, vairāk nekā 200 to sugu.
Ventes raga ornitoloģiskajā stacijā apskatīsim putnu migrācijai veltītu ekspozīciju. Apmeklētāju centrā uz vairākiem lieliem ekrāniem ir putnu fotogrāfijas un tiek rādīts video par tiem. Šeit ir arī putnu izbāzeņi, daži no tiem izgatavoti gandrīz pirms 100 gadiem. Otrajā stāvā ir iekārtota neliela stacijas vēstures ekspozīcija, bet trešajā stāvā atrodas skatu laukums, no kura var apskatīt Ventes raga apkārtni. Šeit ir arī monokļi putnu vērošanai. Starp stāviem iekārtas milzu putnu spalvas - nofotografētas mikroskopā un palielinātas.
Netālu no putnu lamatām atrodas Lietuvas vecākā bāka, kas celta 1863. gadā. Tās augstums ir 11 metri, attālums līdz līcim - 30 metri, bet signālugunis redzamas 3,5 km attālumā. Šobrīd bāka ir tehnikas piemineklis un pieder pie Ventes raga ornitoloģiskajai stacijai. Tās durvis ir atvērtas ikvienam, kam ir interese no augšas paskatīties uz Kuršu līča viļņainajiem ūdeņiem, tālumā mirdzošajām Kuršu kāpas zeltainajām smiltīm un Rusnes salu.

Pēc tam apmeklēsim "Lietuvas Venēciju", Minijas ciemu. Netālu no Ventes raga, tuvu Nemunas grīvai atrodas gleznainais Minijas ciems.
Minija jeb Mingė - neliels zvejnieku ciems, kurā mūsdienās mitinās ap 30 cilvēku, Šilutes rajonā, pie Minijas upes, Nemunas deltas reģionālā parka daļa. Tās nosaukums cēlies no Minijas upes nosaukuma. Ciems pirmo reizi minēts 1540. gadā un par to liecina uzraksti uz senajiem kapu pieminekļiem Ventes ciema kapsētā.
Mūsdienās Minijas ciems ir pazīstams kā "Lietuvas Venēcija". Šī vieta ir tālu no Itālijas Serenissimas, taču tai ir kopīga ūdensceļu nozīme. Minija ir unikāla ar to, ka tās galvenā "iela" ir Minijas upe - abos upes krastos ir uzbūvētas mājas un ierīkotas laivu un jahtu piestātnes. Joprojām šeit nav neviena tilta, tāpēc, lai nokļūtu ciema pretējā pusē, ir jāpārvietojas pa ūdeni vai jāveic 13 kilometru līkums pa sauszemi.
Minija - ar savu unikālo dabas ainavu, ir laba atpūtas vieta cilvēkam, kuram pietrūkst dabas - makšķerniekam un burātājam, parastam tūristam un ūdens slēpošanas cienītājam. Iznomājot ciemā kuģīti, var apskatīt Nemunas deltu, apbrīnot neaizmirstamu skatu uz Kuršu jomu un jebkurā laikā nokļūt Nidā, Preilā, Pervalkā, Jodkrantē un Klaipēdā. Ne velti Minijas ciema iedzīvotāji kopš 20. gadsimta beigām pēc iespējas viesmīlīgāk sāka uzņemt atpūtniekus.

Pusdienas Šilutē. Šilute (iepriekšējie nosaukumi - lietuviski: Šilokarčema, vācu: Heydekrug) ir pilsēta Lietuvas rietumu daļā, Piejūras zemienē, Klaipēdas apriņķī, netālu no Kuršu jomas un 8 km attālumā no Rusnes salas. Cauri pilsētai plūst Šišas upe. Šilutē dzīvo ap 16 200 iedzīvotāju.
Šilute ir Šilutes rajona centrs, šeit atrodas Nemunas deltas reģionālā parka direkcija.
Šīs Prūsijas hercogistes teritorijā esošās apdzīvotās vietas vēsture aizsākās gandrīz pirms 500 gadiem, kad Georgs Tallats 1511. gadā kopā ar zemi iegādājās krogu un izveidoja šeit zivju tirgu.
Mūsdienās Šilute ir Austrumprūsijai raksturīga mazpilsēta. Par tās vācisko izcelsmi liecina pildrežģu koka mājas, kas ir tradicionālas vāciešu apdzīvotām vietām. Vecais Tirgus laukums ir saglabājis savu sākotnējo izskatu. Pilsētas centrā atrodas skaistā Šilutes evaņģēliski luteriskā baznīca, kas celta 1926. gadā (augstums līdz torņa virsotnei ir 50 metri, un Lietuvā lielākais torņa pulkstenis sit laiku ik pēc 15 minūtēm). Netālu no Šišas upes atrodas Hugo Šoja muižas pils, kurā viņš 19. gadsimta beigās nodibināja pirmo muzeju Klaipēdas reģionā.

Nākamais apskates objekts mūsu ceļā ir Ostadvares ciems. Ostadvare (lietuviski: Uostadvaris, vāciski: Kuwertshof) ir mazs ciems Šilutes novadā, kas atrodas 5 km no Rusnes, Atmatas upes kreisajā krastā, Lietuvas lielākajā salā Rusnē un ietilpst Nemunas reģionālajā parkā.
Ostadvares ciemā redzēsiet vienu no vecākajām bākām Lietuvā un vienīgo ūdens pacelšanas staciju Lietuvā.
1873. - 1876. gadā iepretim Minijas upes grīvai tika uzcelta Ostadvares bāka, kas bija savienota ar bākas uzrauga dzīvojamo māju. Bāka ir astoņu stūru sarkanu ķieģeļu tornis, kura augšpusē ir margām apjozts laukums ar vidū esošu astoņstūra baltu celtni ar jumtu. Kopējais bākas augstums ir 18 metri, no kuriem 13 metri ir mūrēti ķieģeļi. Tagad Ostadvares bāka ir tehnikas vēstures piemineklis un vairs netiek izmantota navigācijas vajadzībām, bet galvenokārt kalpo kā skatu tornis.
1907. gadā Viļķines gleznainajā krastā tika uzcelta ūdens pacelšanas stacija ar tvaika turbīnu, kas no vietējām pļavām savāca lieko ūdeni un ievadīja to Atmatas upē. Šī ir pirmā šāda veida stacija Lietuvā, mūsdienās ir vienīgais vērtīgais tehnikas un arhitektūras vēstures piemineklis. Pašlaik ūdens pacelšanas stacijā atrodas polderu muzejs.
Vēl redzēsiet Ostadvares ostu, kas šodien ir ļoti populāra tās skaistās un unikālās dabas ainavas dēļ - katru vasaru to apmeklē simtiem izklaides jahtu un motorlaivu.

Noslēgumā dosimies pastaigā pa Rusnes pilsētiņu. Rusne ir pilsētiņa Šilutes rajonā, Rusnes administratīvais centrs, kurā dzīvo aptuveni 1130 cilvēku.
Rusne ir lielākā apdzīvotā vieta, kas atrodas uz tāda paša nosaukuma salas Nemunas deltā. Šajā vietā upe sadalās divos lielos atzarojumos - dziļūdens Skirvītē, pa kuru iet Krievijas un Lietuvas robeža, un seklajā Atmatā, kā arī daudzās citās mazākās caurtekās, kas ieplūst Baltijas jūras Kuršu līcī. Daļa pilsētiņas atrodas zemāk par jūras līmeni un ir zemākais punkts Lietuvā. Lai pasargātu no plūdiem, Rusnes teritorijā darbojas polderu sistēma.
Pirmo reizi Rusne rakstītajos avotos minēta 1365. gadā, kad Vācu ordeņa lielmestrs Vinrihs fon Kniprode atļāva Mēmeles iedzīvotājiem veikt Rusnes salā saimniecības darbus - būvēt mājas, audzēt lopus un gatavot malku. Ap 1419. gadu tika nodibināts Rusnes apriņķis, uzcelta baznīca un mācītājmāja. 1422. gadā saskaņā ar Melnes miera līgumu Rusne kļuva par Vācu ordeņa teritoriju. Tā bija tirdzniecības pilsēta, kurā notika tirgošanās notika starp Lietuvu un prūšiem. Iekārtojuši savu dzīvi uz salas, vietējie iedzīvotāji jau 1448. gadā izklaidējās pirmajā krodziņā, bet 1583. gadā pirmajā skolā mācījās viņu mazmazbērni. 15. gadsimtā strauji sāka atvērties krodziņi un veikali, literatūras cienītāji ņēma grāmatas bibliotēkās un grāmatnīcās. Lielākā daļa vietējo iedzīvotāju strādāja kokzāģētavā un dzirnavās. Īpašu svētku laikā dalībnieki cienājās ar slaveno Rusnes punšu. Kopš 16. gadsimta cilvēki te pulcējušies gadatirgos. 16. - 18. gadsimtos pilsētiņa bieži bija iesaistīta Prūsijas karos. Taču šie pārbaudījumi tikai nostiprināja salas kopienu.
20. gadsimts izmainīja Rusnes seju. Lielākā daļa vietējo vāciešu pameta salu. Viņu vietu ieņēma pārceļotāji no dažādām Lietuvas vietām. Vairākas reizes mainījās arī Rusnes statuss: 1946. gadā centru nosauca par pilsētu, bet 1967. gadā visa sala saņēma pilsētas statusu. 1997. gada janvārī Rusne kļuva par pilsētiņu.
Šodien pilsētiņas vēsturiskais centrs ir iekļauts Lietuvas Republikas kultūras mantojuma reģistrā un ir valsts aizsargāts. Jau sperot pirmos soļus galvenajā ielā apmeklētājus sagaida vecas koka mājas, kas uzceltas 20. gadsimta sākumā, bijušās pasta nodaļas un speciālās skolas senās ēkas un citi arhitektūras vēstures piemēri. Aplūkosim Rusnes evaņģēliski luterisko baznīcu, kas uzcelta 1809. gadā no laukakmeņiem un ķieģeļiem ar iespaidīgu torni. Pabūsim pie Indijas tautas tēvam Mahātmam Gandijam un viņa cīņu biedram rusnietim Hermanim Kalenbaham veltītā pieminekļa. Pāriesim pāri koka tiltam, kas iekārts pār Pakalnes upi, ko joprojām izmanto ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī tūristi, kuri vēlas apmeklēt etnogrāfisko Skirviteles ciemu. Šajā vietā, Skirvītes upes otrā krastā, redzēsiet Krievijas Federācijas Kaļiņingradas apgabala Slavskas rajona teritoriju un robežas sargtorni.
Kopš 14. gadsimta Rusnes sala lepojas ar savām makšķerēšanas tradīcijām un zivīm, tāpēc arī mūsdienās tā ir galvenais zvejniecības centrs Kuršu līcī un Nemunas lejtecē.

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
Ventes raga ornitoloģiskā stacija:
putnu migrācijas ekspozīcijas apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 2.00 EUR
gida pakalpojumi - 50.00 EUR grupai

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!