"Ceriņu svētki" Dobelē!.. – Jaunpils pils – zemnieku saimniecība "Rūķīšu tēja"

Dobeles gerbonis

 Izbraukšana 2023.gada maijā

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 20.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.30 izbraucam no Rīgas

Ierodamies Jaunpils pagas

Apmeklējam Jaunpils pili. Pils (vācu valodā - Schloß Neuenburg) celta 1301.gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis saskaņā ar mestra Gotfrīda fon Roga rīkojumu.
No 1576. līdz 1920.gadam pils īpašnieki bija vācu baronu fon der Rekes dzimta. Šī dzimta pilī saimniekoja gandrīz 350 gadus.
Ir saglabājies daudz leģendu par bezbailīgo Matiasu fon der Reki, pils īpašnieku 16.gadsimtā. Poļu-zviedru kara laikā Salaspils kaujā viņš cīnījās duelī ar pašu Zviedrijas karali Kārli IX. Pēc dueļa Matiasa rokās nokļuva grezns sudraba karaļa zobens un karaliskā cepure. Šīs vērtīgās mantas pilī glabājās līdz Pirmajam pasaules karam, bet pēc tam, diemžēl, pazuda. Pēc šīs kaujas uz Jaunpili tika nogādāti ap 300 zviedru karagūstekņu, lai muižā veiktu saimnieciskus un celtniecības darbus. Netālu no pils šodien atrodas Zviedru mūris, kura nosaukums cēlies no karagūstekņiem-celtniekiem.
17.gadsimta beigās vecais cietoksnis kļuva par muižu ar visām ērtībām. Viena no dzimtas pārstāvēm, kas 18.gadsimtā dzīvoja pilī, bija dzejniece Elīza fon der Reke.
1920.gadā pils nonāca Latvijas Republikas īpašumā.
Tagad pilī atrodas Jaunpils muzejs, Amatu māja, kultūras nams, Jaunpils bibliotēka, viduslaiku krogs un viesnīca.
Jaunpils pils ir viena no nedaudzajām Livonijas ordeņa bruņinieku pilīm Latvijā, kas līdz mūsdienām saglabājusi gandrīz nemainīgu savu sākotnējo izskatu. Tas ir labākais nocietinātas pils-cietokšņa paraugs, ko no trim pusēm ieskauj dzirnavu dīķa ūdeņi. Pilī saglabājies sākotnējais plānojums un aizsardzības sistēma. Pilī ir saglabājies iekšējais pagalms, 15.gadsimta sākumā celtais apaļais stūra tornis, pils pamatstāvs bez logiem, šauras akmens kāpnes, vairākus metrus biezas sienas un zemas velves.
Pils senākajā dzīvojamajā daļā atrodas Jaunpils muzejs, kas stāsta par Jaunpils pils un tās īpašnieku dzīvi un likteņiem, Jaunpils novadu un tā iemītniekiem. Muzeja izstāžu zālēs varēsiet aplūkot Livonijas ordeņa piļu - Jaunpils un Dobeles maketus, ieroču un bruņu kopijas, arheoloģiskos atradumus un monētu kolekciju. Noslēpumainas viduslaiku kāpnes ved uz izstāžu zāli, kur apskatāmi vietējo profesionālo mākslinieku un amatnieku darbi un puķu audzētāju izaudzēto ziedu izstādes.
Pilī ir iespēja izkalt savu veiksmes monētiņu, kuru rotā Reku dzimtas ģerbonis un uzraksts "Neuenburg 1301", kas ir senais pils nosaukums un celšanas gads.

Pēc tam aplūkosim Jaunpils ūdensdzirnavas, kas ir viena no pils kompleksa ēkām un atrodas 18.gadsimtā barona fon der Rekes valdīšanas laikā izveidotajā Jaunpils parkā. Dzirnavas celtas 1802.gadā. 1905.gadā tajās izcēlās ugunsgrēks, taču tās tika atjaunotas un nodotas ekspluatācijā. Kopš 2016.gada dzirnavas ir Jaunpils pagasta īpašums. Mūsdienās vecās ūdensdzirnavas ar labi saglabājušos aprīkojumu ir atvērts tūrisma objekts, kur var iepazīties ar dzirnavu darbu un graudu pārstrādes procesu..

Iepazīsimies arī ar Jaunpils evaņģēliski luterisko baznīcu. Baznīcas būvniecība sākusies 1592.gadā, par to liecina metāla plāksnē iekaltais skaitlis. Tādējādi Jaunpils baznīca ir viena no pirmajām baznīcām, kas celta Kurzemes hercogistē. Tornis celts 1750.gadā. Baznīcas zvans izgatavots 1760.gadā, un to lēja turpat Kurzemes hercogistē vācu meistars E. Fr. Fehters. Baznīca tika pārbūvēta un paplašināta 1849. - 1854.gados. Baznīcas altāris un kancele tiek uzskatīti par izciliem manierisma stila paraugiem. No baznīcas torņa augstumiem paveras lielisks skats uz Jaunpils kultūrvēsturisko centru un gleznaino apkārtni.

Tālāk ceļš ved uz Krimūnu pagastu

Ekskursija un tēju degustēšana zemnieku saimniecībā "Rūķīšu tēja". Zemnieku saimniecība "Rūķīšu tēja" ir viens no lielākajiem ārstniecības augu ražotājiem Latvijā.  Uzņēmums produkcijas kvalitāti nodrošina, audzējot un ievācot augus tepat savā saimniecībā un veicot rūpīgu žāvēšanas, uzglabāšanas un fasēšanas procesu. Produkcijas piesātinātā garša, smarža, krāsa nāk no augu dabiskajām īpašībām bez pievienotiem aromatizētājiem, krāsvielām, biezinātājiem.
Ekskursijas laikā varēsiet aplūkot saimniecībā augošus ārstniecības augus, redzēt, kā tie tiek žāvēti tējai un iepazīties ar tēju gatavošanas procesu. Grupu ekskursijām neizpaliek arī gardo tēju degustācija un tēju izvēles ieteikumi.
Interesantiem būs iespēja arī iegādāties produkciju ražotnes veikaliņā par iepriecinošām cenām.

Ceļojumu turpinām uz Dobeles pilsētu

Dobele (vācu valodā - Doblen) ir pilsēta, Dobeles novada administratīvais centrs ar aptuveni 8 700 iedzīvotājiem. Pilsēta atrodas Zemgalē Bērzes upes krastā Dobeles krātera iekšpusē.
Nosaukums Doblen pirmo reizi minēts 1254.gada 4.aprīļa "Zemgales dalīšanas līgumā" starp Rīgas arhibīskapiju un Livonijas ordeni.
Tomēr arī pirms tam šeit atradās zemgaļu īpašumi. Senpilsētas līkumā atradās zemgaļu koka pils, kurā atradās viens no seno zemgaļu administratīvajiem centriem. Pils vairākkārt minēta Livonijas atskaņu hronikas nostāstos par kaujām, kas notikušas 13.gadsimtā starp vietējiem iedzīvotājiem un vācu bruņiniekiem. No 1279. līdz 1289.gadam Dobeles pils izturēja sešus ienaidnieka aplenkumus. Vācu krustnešiem nepadevušies, Dobeles lepnie zemgaļi pēc sīvām cīņām 1289.gadā nodedzināja savu pili un devās uz Rakti Lietuvā.
No 1335. līdz 1347.gadam zemgaļu koka pils vietā Livonijas ordenis uzcēla savu mūra. Ap pili izveidojās apdzīvota vieta. 15.gadsimta beigās Dobeles iedzīvotāju skaits kļuva tik liels, ka Bērzes upes kreisajā krastā tika uzcelta baznīca. Pie baznīcas izveidojās tirgus laukums, tirgotāju un amatnieku apmetne.
1562.gadā Livonija beidza pastāvēt. Apdzīvotā vieta Dobele tiek iekļauta Kurzemes hercogistē un kļūst par apriņķa centru. 17.gadsimtā Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā šeit tika uzceltas ūdensdzirnavas, kokzāģētava un linu kalte.
18.gadsimtā Ziemeļu kara un Lielā mēra laikā 1710. - 1713.gados gandrīz visi Dobeles iedzīvotāji gāja bojā, izglābās tikai pilskunga Ofenberga ģimene, kura bija iebarikadējusies pilī. Pēc 1729.gada pils vairs netika apdzīvota un pamazām sabruka.
1795.gadā Dobele kļuva par Krievijas impērijas sastāvdaļu.
1917.gadā Dobelei piešķīra pilsētas tiesības.
1927.gadā caur Dobeli tika atklāta dzelzceļa līnija Jelgava - Liepāja.
20.gadsimta otrajā pusē Dobelē tika atvērtas vairākas rūpnīcas, pateicoties kurām pilsēta ir atpazīstama līdz mūsdienām. Darbojas uzņēmums "Dobeles dzirnavnieks", sadzīves ķīmijas rūpnīca "Spodrība", sveču fabrika "Baltic Candles". Šeit atrodas arī Latvijas Lauksaimniecības institūts.
Dobele jau izsenis ir pazīstama kā saulainākā vieta Latvijā, kā ceriņu, ābolu un majestātisku sniegavīru pilsēta.

Apmeklējam "Ceriņu svētkus" Pētera Upīša dārzā un muzejā. Dobeles Augļkopības selekcijas laboratorijas pirmais vadītājs selekcionārs Pēteris Upītis Dobeles pievārtē dārzu sāka veidot 1956.gadā. Viņa mērķis bija attīstīt ziemcietīgas, kvalitatīvas, Latvijas apstākļiem pielāgotas augļu koku šķirnes un pārvērst visu Latviju ziedošā dārzā.
Šodien Pētera Upīša un viņa profesionālo sasniegumu piemiņa tiek saglabāta muzejā, kas tagad ir Dārzkopības institūta struktūrvienība. Muzejs aicina iepazīties ar dārznieka un selekcionāra Pētera Upīša (1896 - 1976) darbu un personību. Ekspozīcija veltīta dārzkopja ieguldījumam lauksaimniecības zinātnē, kā arī atklāj viņa aizraušanos ar fotografēšanos, mūziku un literatūru.
Muzejs piedāvā informatīvus materiālus un konsultācijas par jaunākajiem sasniegumiem dārzkopībā, organizē ekskursijas uz institūta eksperimentālajiem lauciņiem, ļauj iepazīties ar lielāko un skaistāko ceriņu kolekciju Baltijas valstīs.
Selekcijas dārzā, ko tautā dēvē par Upīša dārzu, aug ābeles, ķirši, bumbieres, plūmes un ogu krūmi. Dobele ir vistālāk uz ziemeļiem esošā apdzīvotā vieta pasaulē, kur audzē aprikozes. Dārzā notiek praktiskas augļkopības nodarbības, un katru gadu tiek organizētas dārza dienas.
Pateicoties ceriņiem, Pētera Upīša dārzs ir īpaši iecienīts vietējo iedzīvotāju un tūristu vidū. Pavasarī ziedēšanas laikā viesi var pastaigāties pa vienu no lielākajiem ceriņu dārziem Eiropā, kurā aug vairāk nekā 230 dažādu ceriņu šķirņu. Tradicionāli ceriņu ziedēšanas laikā dārzā notiek klasiskās mūzikas koncerti. Pavasarī dārzu var apmeklēt arī ķiršu, ābeļu un bumbieru ziedēšanas laikā. Vasarā tūristi tiek aicināti apmeklēt ķiršu degustācijas, bet rudenī - ābolu. Ziemā muzejs organizē ābolu, žāvētu augļu un augļu sulu degustācijas. Šie produkti tiek pārdoti vietējā veikaliņā, turpat var iegādāties arī stādus.
 
Brīvais laiks. Laiks pusdienām pilsētas centrā.
 
Pēc tam, ekskursija kājām pa Dobeli, kuras laikā iepazīsimies ar saulaināko pilsētu Latvijā, apskatīsim zemgaļu pilskalnu un Livonijas ordeņa pilsdrupas.
Dosimies pastaigā pa Tirgus laukumu, kas veidojies līdz ar baznīcas celtniecību 15.gadsimta beigās un šodien ir pilsētas vēsturiskais centrs. Mūsdienās laukumu ieskauj dažādos vēstures laikmetos radītas ēkas, kurās joprojām atrodas veikali un kafejnīcas. Apbrīnosim lielāko aku Latvijā! - strūklaku milzu akas formā.
Iepazīsimies ar Dobeles evaņģēliski luterisko baznīcu, kas celta 1495.gadā pēc Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Pletenberga pavēles. Baznīca daudzkārt tika pārbūvēta, torņa smaile savu pašreizējo veidolu ieguvusi 1907.gadā. 1995.gadā, baznīcas 500 gadu jubilejas priekšvakarā, baznīcai tika uzlikts jauns jumts un nokrāsotas ārsienas. Baznīcā apskatāmi unikāli mākslas darbi: altārglezna "Golgāta", Dobeles pils galvai Filipam Drahenfelsam veltīta epitāfija, masīvs granīta svečturis, kas veidots Svētā Grāla formā, 18.gadsimta kristāmtrauks, un daudz kas cits.
Pabūsim pie piemiņas zīmes Augustam Bīlenšteinam, kurš 1867.gadā tika iecelts par Dobeles vācu luterāņu mācītāju un šajā amatā bija gandrīz 40 gadus. Augusts Bīlenšteins - viens no latviešu etnogrāfijas, folkloras pētniecības un arheoloģijas aizsācējiem Latvijā.
Aplūkosim Dobeles Sv. Trīsvienības Romas katoļu baznīcu, kas celta no 1997. līdz 2003.gadam. Krusts jaunās baznīcas 34 metrus augstajā tornī uzstādīts 2001.gada 9.augustā. Dobeles Sv. Trīsvienības Romas katoļu baznīca iesvētīta 2003.gada 21.septembrī.
Dosimies pastaigā pa Dobeles pilsdrupu promenādi, kas stiepjas no Brīvības ielas līdz pilsdrupu teritorijas dienvidu pusei. Pastaigu takas galā ir neliels skatu laukums, no kura paveras skaista Bērzes upes ainava un skats uz trim strūklakām.
Apskatīsim Dobeles atbrīvošanas pieminekli - pilsētas simbolu. Piemineklis veltīts Pirmā pasaules karā un Latvijas brīvības cīņās 1919. - 1920.gados kritušajiem karavīriem. Piemineklim ir sarežģīta vēsture...
Pabūsim pie zemgaļu aiziešanas pieminekļa. Piemiņas zīme veltīta zemgaļu cilšu piemiņai, kuras pēc sīvām cīņām ar Livonijas ordeni 1289.gadā nodedzināja savu pili un neiekarotas devās uz Lietuvu.
Noslēgumā apskatīsim zemgaļu pilskalnu un Livonijas ordeņa pilsdrupas Bērzes upes labajā krastā. Livonijas ordeņa pils ir vecākā ēka Dobelē, valsts nozīmes kultūras piemineklis. Šo vietu nesen rekonstruēja - tika pārbūvēta kapela, kā arī pils laukuma teritorija. Atjaunotā kapela tika nodota ekspluatācijā 2020.gadā un objekts kļuva par daudzfunkcionālu kultūras, amatniecības un tūrisma attīstības centru ar nosaukumu Dobeles pils.
Pēc ekskursijas interesenti varēs apmeklēt Dobeles pils kapelu.

Izbraucam uz Rīgu

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija kājām pa Dobeli ar vietējo gidu - 2.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:
 
Jaunpils pils:
Jaunpils muzeja apmeklējums - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
izzinoša ekskursija pa pili - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 2.00 EUR
teatralizēta ekskursija "Ar pils atslēgas glabātāju" - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem 3.00 EUR
Veiksmes monētiņa - 1.00 EUR
 
Jaunpils evaņģēliski luterisko baznīca - apmeklējums par ziedojumu
 
Zemnieku saimniecība "Rūķīšu tēja": ekskursija un tēju degustēšana - apmeklētājam 2.00 EUR
 
Pētera Upīša dārzs un muzejs - pieaugušajiem 8.00 EUR, bērniem, pensionāriem 6.00 EUR
gida pakalpojumi - bez maksas
 
Dobeles evaņģēliski luteriskā baznīca - apmeklējums par ziedojumu
 
Dobeles pils kapela - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem, pensionāriem 3.00 EUR