Piekrastes zviedru muzejs – Hāpsalas bīskapa pils un svētki "Baltās dāmas laiks" Hāpsalā!

Hapsalas gerbonis

Izbraukšana 2021.gada 21.augustā

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 22.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies kūrortpilsētā Hāpsala

Hāpsala. Vēsturiski apdzīvota vieta pašreizējās pilsētas vietā ir vismaz kopš 1279.gada, kad Hāpsala kļuva par Sāmsalas-Vīkas bīskapa galveno rezidenci un kalpoja tam turpmākos 300 gadus.
Hāpsalu, kuru no trim pusēm ieskauj jūra, aizņem 10,59 km2 lielu platību. Šai mierīgajai un viesmīlīgajai pilsētai, kas atrodas gleznainajā Hāpsalas līča krastā, ir ilga spa kūrorta vēsture. Kādreiz populārs Krievijas aristokrātijas galamērķis vasarās, mūsdienās Hāpsala ir izsmalcinātu restorānu un daudzu starptautisku festivālu pilsēta.
Hāpsalu - brīnišķīgā pilsēta ar šaurām ieliņām, miniatūru rātsnamu un romantiskām dzīvojamajām koka mājām. Romantiskajā promenādē atrodas Kūrzāle, viena no skaistākajām koka ēkām Igaunijā. Virs pilsētas paceļas bīskapa pils skatu tornis, bet leģenda par slaveno Balto dāmu apņem ar noslēpumu tā drupas. Hāpsalas spa atpūtai ir dziļas saknes. Pirmā dūņu spa Hāpsalā durvis atvēra 1825.gadā, un kopš tā laika Hāpsala ir piesaistījusi spa mīļotājus no visas pasaules.
Atrodoties Hāpsalā, neaizmirstiet iegādāties tradicionālo ar rokām adīto Hāpsalas vilnas šalli ar smalku un elegantu rakstu.

Apmeklēsim Piekrastes zviedru muzeju. Šis Hāpsalas muzejs iepazīstina ar tūkstošgadīgo piekrastes zviedru apdzīvotību Igaunijā.
Zviedrijas karaļa atvērtajā namā varēsiet iepazīties ar šīs tautas savdabīgo kultūras mantojumu un apskatīt 20 metrus garu izšūtu paklāju, kurā rakstos attēlota Igaunijas zviedru dzīve. Tajā ir posms, kurā attēloti zviedru zemnieki, kuri par 34 sudraba markām 1345.gadā no Padises klostera iegādājas Lielo Pakri salu. Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs neuzspēja pa īstam novērtēt šo paklāju-šedevru!...
Blakus muzeja ēkai uzbūvētas un izstādītas vairākas koka laivas, kuras tradicionālas Igaunijas zviedriem.
Tāpat šeit ir iespēja iegādāties kūpinātas zivis!

Pēc tam, apmeklējam Hāpsalas bīskapa pili, kas līdz 17.gadsimta beigām bija vietējo valdnieku rezidence, bet mūsdienās tiek uzskatīta par 13.gadsimta arhitektūras pērli. Šī ir viena no vislabāk saglabājušamies pilīm Igaunijā, kurā dzīvo slavenākais spoks Igaunijā - Baltā dāma!
Pils galvenajā daļā atrodas viduslaiku muzejs, kas iepazīstina ar pils celtniecības vēsturi un pilsētas Hāpsalas dzimšanu, kā arī ar Sāmsalas-Vīkas bīskapijas valdnieku un vietējo iedzīvotāji dzīvi. Lai labāk izprastu šo laiku, pats apmeklētājs var izmēģināt dažādas ierīces darbībā. Gar sienām izveidotas ejas, pa kurām virzoties varēsiet aplūkot pili un gleznaino Hāpsalas pilsētu no cita līmeņa.
Caur muzeju varēsiet nokļūt dienvidu spārnā, kur atrodas 1263. - 1270.gados celtā Svētā Nikolaja katedrāle. Doma katedrāle bija Sāmsalas-Vīkas bīskapijas galvenā baznīca. Šeit bija bīskapa tronis, oficiālā pārstāvība un darbavieta. Svētā Nikolaja katedrāle ir lielākā viena joma baznīca Baltijas valstīs. Mūsdienās katedrāles plašajā zālē ar izcilo akustiku bieži notiek koncerti.
Pils aizsarggrāvī atrodas bērnu parks ar rotaļu atrakcijām, kura izveidei iedvesma ir gūta no viduslaikiem.
Pils lielajā pagalmā ieeja bez maksas, bet pils muzejā ieeja ir par maksu.

Tālāk dodamies uz pilsētas svētkiem "Baltās dāmas laiks". Baltās dāmas laiks jau trīs gadu desmitus ir viens no svarīgākajiem Hāpsalas vasaras notikumiem. Augusta nedēļas nogalē, kas ir vistuvāk pilnmēnesim, Hāpsalas vecpilsēta kļūst par trokšņainu gadatirgu, no rīta līdz vakaram ir spilgta kultūras programma, un, kad satumst, bīskapa pilskalnā spēlē brīvdabas izrādes par Balto dāmu. "100 Baltās Dāmas" vasaras izrāde veltīta Igaunijas Republikas 100.gadadienai. Ievērojot daudzos iepriekšējos uzvedumus par Balto dāmu kopš 1979. gada, šī stāsta galvenā varone ir jauna igauņu meitene Maila, kuras dzīvē ienāk garīdznieks. Papildus pārliecībai, ka mīlestība nav atkarība no sociālā stāvokļa, un mīlēt var to, ko sirds kāro, Maila no sirds tic brīvībai. Neklausot ciema iedzīvotāju brīdinājumos, viņa sāk cīnīties ar garīdznieku, mēģinot ieviest tā laika sabiedrībā pozitīvas pārmaiņas. Izrādes autors ir Piret Jaaks, režisors Siim Tõniste, izrādē skan Peeter Rebane mūzika.

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Igauniju un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi
 
Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Piekrastes zviedru muzejs - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 1.50 EUR

Hāpsalas bīskapa pils muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 10.00 EUR, bērniem 5.00
ekskursija ar vietējo gidu - 40.00 EUR grupai

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Hapsala