Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Sabiles Vīna svētki-vieni no krāšņākajiem svētkiem Kurzemē!..

Sabile gerbonis

 Izbraukšana 2023. gada 29. jūlijā

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena no 22.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt

 

8.30 izbraucam no Rīga

Ierodamies Sabilē

Sabile (līdz 1917. gadam vācu: Zabeln) - pilsēta gleznainā vietā Abavas senlejā Talsu novadā. Pilsētas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 1330 cilvēki.
Vēstures avotos Sabile pirmo reizi minēta 1253. gadā, bet vēl krietni agrāk tur atradies nocietināts kuršu pilskalns ar senpilsētu. Pēc kuršu zemju sadalīšanas Sabile pārgāja Livonijas ordeņa padotībā. Aptuveni 13. gadsimta beigās - 14. gadsimta sākumā šeit tika uzcelta mūra pils (nav saglabājusies), ap kuru sāka veidoties pilsēta. Diezgan ilgu laiku Sabile bija vietējas nozīmes amatniecības un tirdzniecības centrs, kur mala graudus, apstrādāja linus un audzēja vīnogas. Pilsētas tiesības Sabile saņēma 1917. gadā.
Mūsdienās Sabile ir neliela provinces pilsētiņa, kuras apkārtnē atrodas daudzi slaveni kultūrvēsturiski pieminekļi. Sabiles pilsētas kultūrvides neatņemama sastāvdaļa ir čigāni, tāpēc pilsētu vienkāršā tauta dēvē par Latvijas čigānu galvaspilsētu.
Sabiles vecpilsētā atrodas valsts nozīmes aizsargājami kultūras pieminekļi - Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs, Sabiles pilskalns, Sabiles 17. gadsimta luterāņu baznīca, Brinkena 18. gadsimta kapliča, 19. gadsimta Sabiles sinagoga u.c. Vecpilsētā jūtama senā elpa - dažādos dekoratīvos elementos dzīvojamās ēkas, senos dakstiņu jumtos, senos bruģakmeņos, kā arī mazpilsētas aurā.
Sabilē ir daudz romantisku vietu, kur apstāties un vērot pilsētas ainavu, kā arī daudz vietu, kur smelties iedvesmu un enerģiju turpmākajam ceļojumam. Vasaras karstākajā laikā Vīna kalnā ir vērts nogaršot saldas sulas pielietos vīnogu ķekarus.
 
Sabiles vīna kalnu noteikti var uzskatīt par Sabiles simbolu. Pat pilsētas ģerbonī ir attēlots vīnogu ķekars. Sabiles Vīna kalns ir unikāls ar to, ka tas ir iekļauts Ginesa rekordu grāmatā kā vistālāk uz ziemeļiem esošais vīna dārzs pasaulē, kurā mūsdienās zem klajas debess audzē vīnogas!..
Vīna kalna augstums ir 33,7 metri (apmēram 115 metri virs jūras līmeņa). Kopējā dārza platība ir 1,5 ha. Vīna dārzs regulāri tiek papildināts ar jaunām šķirnēm. Šeit aug apmēram 30 dažādu šķirņu vīnogulāju, pavisam aptuveni 860 stādu. Aug arī tādi eksotiski augi kā persiki, aprikozes un valrieksti. No kalna paveras gleznains skats uz Sabiles pilsētu un Abavas senleju.
Sabiles Vīna kalns ir izveidots divas reizes: pirmo reizi vācu laikā 14. - 16. gadsimtos, bet pēc tam pilnībā atjaunots pirmās Latvijas brīvvalsts laikā 1936. gadā.
Hercoga Jēkaba laikā vīnogulāju šķirnes tika papildinātas ar jaunām šķirnēm, tādējādi paplašinot vīnogu audzēšanu. Sabiles vīna dārza stiprais un skābenais vīns tika augstu novērtēts gan hercogistes galmos, gan citās Eiropas valstīs, kur to eksportēja.
20. gadsimtā Vīna kalna atdzimšana aizsākās 1936. gadā, pateicoties toreizējā Latvijas Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa gādībai. Bet sākās Otrais pasaules karš, un vīna dārza atjaunošana un attīstība bija jāpārtrauc. Un tikai pateicoties studentu entuziasmam 1989. gadā tika uzsākta Sabiles Vīna kalna atjaunošana.
"Leļļu dārzs". Netālu no Vīna kalna, nelielā laukumiņā Rīgas ielas malā, aplūkojama salmu leļļu kolekcija - "Leļļu dārzs". Vairāk nekā 200 dažādi ģērbtas, dažāda lieluma lelles piesaista garāmgājēju vai garāmbraucēju uzmanību. Un unikālākais ir tas, ka pirms dažiem gadiem viena no šīs pilsētiņas iedzīvotājām Daina Kučere sāka šūt lelles un izstādīja savus darbus uz galvenās ielas. Visas lelles ir no salmiem, audumi un drēbes tiek pirkti Second Hand veikalos. Ar lellēm var nofotografēties, tām var pieskarties. Trīs reizes gadā leļļu saimniece tās pārģērbj. Tātad lellēm ir arī savs drēbju skapis. Apmeklējums ir pilnīgi bez maksas, taču tiek gaidīti ziedojumi, par kuriem varēs iegādāties jaunu garderobi saviem salmu "bērniem".

Apmeklējam "Vīna svētkus"!.. Godinot Sabiles pilsētas simbolu - Vīna kalnu, kopš 1999. gada ik vasaru, jūlija pēdējā nedēļas nogalē, Sabilē tiek rīkoti pilsētas svētki, kas ir nodēvēti par Sabiles Vīna svētkiem.
Svētku laikā varēsiet nobaudīt oriģinālo Sabiles vīnu no Sabiles vīna dārza. Interesanti, ka nogaršot var tikai reizi gadā, turklāt tikai vīna svētkos Sabilē!.. Lieta tāda, ka Sabiles Vīna kalns pieder pašvaldībai, kurai nav tiesību tirgot alkoholu.
Svētku kulminācija sestdien, kad tiks atklāts tirdziņš, amatnieku darbnīcas un "krāmu tirdziņš". Notiks svētku teatralizēts gājiens, viesus priecēs ar koncertiem un dažādiem pasākumiem. Un, protams, vīnu degustācijas un vispār daudz vīna!..
Sestdienas svētku programma: ...

19.00 izbraucam uz Rīgu

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Sabiles Vīna kalns - pieaugušajiem 1.50 EUR, bērniem 0.70 EUR

"Leļļu dārzs" - apmeklējums par ziedojumu